Turgut Kazan ve Ömer Kavili’den ‘Abdullah Zeydan’ yorumu: Bu karar bir hile

İSTANBUL – Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Merkez Yürütme Kurulu (MYK), Van Büyükşehir Belediyesi seçimlerine dair bugün yazılı açıklama yaptı. Açıklamada Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkan adayı Abdullah Zeydan’ın memnu hakkının Adalet Bakanlığı’nın mesai bitimine beş dakika kala yaptığı itiraz üzerine geri alındığını duyurdu.

DEM Parti açıklamasının devamında, “Van halkı, Büyükşehir Belediyesi dahil toplamda 14 belediyenin tümünü DEM Parti’ye kazandırmış, İl Genel Meclisinde ise büyük farkla birinci parti haline getirmiştir. Van halkı iradesini net ve en güçlü şekilde sandığa yansıtmıştır. Bu güçlü irade, aynı zamanda kayyım rejimine verilen bir cevaptır” denildi.

‘BU KARAR HİLE-İ ŞERRİYEDİR’

Hukukçular, Abdullah Zeydan’ın memnu haklarının iptal edilmesini “hile” olarak değerlendirdi. Avukat Ömer Kavili, yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Bu şekildeki bir işleyiş sonunda verilen karar aslında hile-î şeriyyedir, yani kanuna karşı hiledir. Hukukun özü güven duygusu yaratmaktır ancak bu karar güven kavramını yok eder niteliktedir. Bu karar hukuki değil siyasidir.”

‘KİRLİ İŞLERİN BİR ÖRNEĞİ İLE KARŞI KARŞIYAYIZ’

Avukat Turgut Kazan ise, “Siyasal iktidarın seçim boyunca yaptığı kirli işlerin bir örneği ile karşı karşıyayız” ifadelerini kullandı.

“Ne yazık ki siyasal iktidar bu seçimde de yapabileceği her kötülüğü ve demokrasi dışı müdahaleyi yaptı” diyen Avukat Kazan, sözlerine şöyle devam etti: “Adalet Bakanı, İçişleri ve Dışişleri Bakanı ile birlikte seçimlerde görev aldı. Yasaklılığın kaldırılması kararına iki yıl sonra itiraz edilmesi ve aynı yerin savcısı ile hakimi tarafından o kararın kaldırılması ve yasaklılığın devamı için izlenen yol yargının yargı olmaktan çıkmasını gösteriyor.”

‘HERKESİN PROTESTO ETMESİ GEREKİYOR’

Demokrasi ve hukuka inanan herkesin protesto etmesi gerektiğine vurgu yapan Kazan, “Tencere sorunu dışında iktidarın bu tür hukuk dışı birikimlerine karşı inanılmaz bir zafer sağlanmıştır. Yasağın sürdürülmesi konusunda YSK’nın bir çözüm üreteceğini sanmıyorum. Ne yazık ki bu siyasal iktidarın ve yargının gelmiş olduğu noktayı gösteriyor. Bu durumda belediye en çok oyu alan ikinci isim AKP adayına verilecek. Kayyum tayininin bir başka uygulanış biçimi olacak. Seçilmiş birinin görevden alınması siyasal ve hukuksal açıdan gelinen noktayı gösteriyor. Bunun bütün muhalefet partileri ve herkesin protesto etmesi gerekiyor. Hukuka ve demokrasiye inanan herkesin protesto etmesi gerekiyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir